Ponos domovine 2014

Autor: Damir Marasović, 8. 5. 2014.

'Ponos domovine' srednjoškolsko je natjecanje u formi kviza, kojim se provjerava znanje vezano uz Domovinski rat, hrvatsku povijest i zemljopis, ekologiju, religiju, moral i etiku. Isto tako, natjecatelji se sučeljavaju u nekoliko sportskih disciplina (skok u dalj, kolutovi, slobodna bacanja, pikado, medicinka, sprint na 25 metara).

Trodnevni finale održao se od 30. travnja do 2. svibnja u Zagrebu, a omiški 'Galebovi', kako su se Martina Pezo, Jure Stanić i Ivo Jerčić nazvali, osvojili su prvo mjesto u konkurenciji osam tročlanih ekipa pristiglih iz raznih krajeva Hrvatske i BiH.

Uz 'Galebove', svoje mjesto u finalu izborile su i još dvije ekipe iz Srednje škole 'Jure Kaštelan'. 'Vlaji' (Ivan Petričević, Bruno Raljević i Marko Čorić) osvojili su peto mjesto, dok su 'Afrodite' (Josipa Vlahov, Nera Bilić i Tončica Klarić) bile šeste.

Svečano proglašenje pobjednika i dodjela velike zlatne plakete ministra znanosti, obrazovanja i sporta dr. sc. Željka Jovanovića održano je 2.svibnja u Uredu predsjednika RH Ive Josipovića, a društvo 'Galebovima' pri susretu s predsjednikom pravile su mentorica Silvija Mrkonjić, pedagoginja Tereza Srdelić i ravnateljica Ada Kuvačić.

Uz plakete i fotografije, omiške srednjoškolce zasigurno će razveseliti i treća nagrada koju su svojim znanjem osvojili - put Frankfurt i posjet laboratoriju poznatog hrvatskog znanstvenika prof. dr. Ivana Đikića.

(IZVOR: Slobodna Dalmacija)