Srednja škola "Jure Kaštelan" Omiš

Sigurnost na internetu

Povijest

Poslije Drugog svjetskog rata 1945. godine Omiš nije imao srednju školu pa su generacije Omišana na školovanje odlazile u Split. Vidjevši značaj obrazovanja i želeći pridonijeti razvoju svoga mjesta obrazovanjem vlastitih kadrova, Skupština općine Omiš na svojoj XI. sjednici održanoj 24. 4. 1964. godine donosi odluku o osnivanju Gimnazije u Omišu. 18. 9. 1964. godine Gimnazija je upisana u Registar ustanova sa samostalnim financiranjem i tim je aktom za direktora Gimnazije imenovan prof. Ivo Kastropil. Rješenjem Skupštine općine Omiš od 18. 10. 1964. godine Gimnaziji se daje ime Katja Pavišić – Šperac. Nova školska zgrada je dovršena i postavljeni su minimalni uvjeti da škola može početi s radom. U rujnu 1964. godine upisana su dva odjeljenja opće gimnazije.

1974. godine donesen je Zakon o udruženom radu kojim se stvaraju ideološke pretpostavke za promjenu cjelokupnog odgojno obrazovnog sustava. Novi sustav ukida gimnazije jer se misli da su to elitne škole, a pošto je socijalizam društvo jednakih, ne može se dopustiti da neki budu privilegirani.Tako u šk. godini 1978./79. završava posljednja generacija gimnazijalaca.

Prve generacije koje se obrazuju po novom programu usmjerenog obrazovanja upisane su 1975./76. godine, dakle te je godine osnovan Centar usmjerenog obrazovanja u Omišu.

1990. godine dolazi do demokratskih višestranačkih izbora i time se otvaraju nove perspektive, sloboda razmišljanja i pravo na uvjerenje. Nova koncepcija srednjeg obrazovanja zasniva se na tome da će se škola dijeliti na četverogodišnje i zanatske – trogodišnje.

Od 1990./91. školske godine ponovno se uvode gimnazije. Kao četverogodišnji otvaraju se i programi ugostiteljskog tehničara i elektroničara. Sve ostalo su trogodišnji programi ili zanati a to su: kuhar, konobar, tokar, automehaničar, trgovac, prodavač, krojač, frizer i dr.

U 1992. godini škola dobiva ime našeg poznatog pjesnika i sugrađanina Jure Kaštelana, a dobiva i službeni naziv Srednja škola „Jure Kaštelan“.

Od početka 1990-ih godina pa do danas, škola je svoj program zanimanja koji nudi prilagođavala potrebama tržišta, pazeći pritom da to budu tražena, deficitarna zanimanja. Danas, u Srednjoj školi „Jure Kaštelan“, postoje slijedeći programi:

GIMNAZIJE

- opća gimnazija

- jezična gimnazija

ČETVEROGODIŠNJA ZANIMANJA

- hotelijersko-turistički tehničar

- tehničar za elektroniku

TROGODIŠNJA ZANIMANJA

- frizer - JMO

- kozmetičar - JMO

- kuhar  - JMO

- konobar  - JMO