Debatni klub

Autor: Damir Marasović, 4. 3. 2014.

Početkom ove nastavne godine u našoj je školi osnovan Debatni klub. Marljivi  gimnazijalci sastaju se svakog petka i pod vodstvom nastavnice Ivane Sušac Akrap ulaze u zanimljiv  svijet debatiranja.

Debata  je strukturirana argumentirana rasprava koja zahtijeva dobru pripremu, poznavanje teme i točno utvrđenih pravila formata debatiranja.  Struktura koja određuje broj i redoslijed govornika zove se format debate, a naši debatanti do sada su se upoznali s Karl Popper debatom.

Debatni klub je  tijekom siječnja i veljače sudjelovao u projektu  „Obrazovanje djece i mladih za demokratsko građanstvo u Hrvatskoj – medijska kultura“  pod organizacijom udruge Pragma. Ovaj projekt pokrenut  je s ciljem podizanja medijske kulture i jačanja demokratskog građanstva, a naš doprinos je bio uključivanje u dodjelu „Godišnje novinarske nagrade za obrazovanje“ , odnosno, biranje najboljeg novinarskog rada iz područja obrazovanja između devet pristiglih radova.

Slijedeći projekt kojim ćemo se baviti jest simulacija suđenja kao sastavnica  učenja za ljudska prava i demokratsko građanstvo.  Pozivamo sve zainteresirane učenike da nam se pridruže.