Pokazna vježba "Omis zajedno"

Autor: Damir Marasović, 17. 5. 2012.

U subotu, 05. svibnja  2012. godine s početkom u 11:00 sati ispred Srednje škole „Jure Kaštelan“ Omiš  se održala Pokazna vježba zaštite i spašavanja OMIŠ ZAJEDNO.

Pokazna vježba zaštite i spašavanja se izvela na inicijativu Gradskog društva Crvenog križa Omiš uz podršku svih relevantnih operativnih snaga zaštite i spašavanja s područja Grada Omiša i Županije SD.

Pokaznu vježbu zaštite i spašavanja su pripremili:

• Gradsko društvo Crvenog križa Omiš
  • DVD Omiš
  • Policijska postaja Omiš
  • Zavod za hitnu medicinu SDŽ - Ispostava Omiš
  • HGSS – Stanica Split, Obavještajna točka Omiš
  • Državna uprava za zaštitu i spašavanje

PUZS Split, ŽC 112, ODJEL DIP-DIP SPLIT,

ODJEL ZIS - ISPCZ RH Zona Split

U vježbi  je sudjelovalo preko 100 djelatnika i volontera snaga zaštite i spašavanja, kao i učenici završnih razreda Srednje škole „Jure Kaštelan“ Omiš.

Vježba je prezentirala materijalno - tehnička sredstva i opremu, djelovanje sustava zaštite i spašavanja te mogućnosti redovnih snaga sustava zaštite i spašavanja na pružanju pomoći, spašavanju ugroženog stanovništva te gašenja požara.

Pokazna vježbe zaštite i spašavanja Omiš zajedno se odvijala prema zamišljenom scenariju:

U zgradi Srednje škole „Jure Kaštelan“ Omiš se održava nastava. U tijeku je drugi školski sat. Učenici su u svojim učionicama. Čuje se eksplozija. U kabinetu kuharstva je eksplodirala plinska boca. Uslijed eksplozije urušio se zid u učionici te je izbio požar. Učenici su čuli eksploziju i osjećaju dim. Zavlada panika te počinju bježati vani. Prilikom bijega, nekolicina učenika se ozlijedi. Ravnateljica škole poziva 112. Do dolaska pomoći, profesori započinju evakuaciju učenika iz škole u školsko dvorište. Ima ozlijeđenih i onesviještenih. Za vrijeme paničnog napuštanja školske zgrade, nekoliko učenika se izdvaja iz skupine te nastoje iskoristiti novonastalu situaciju kako bi pokušali otuđiti školsku imovinu.

U skladu s težinom nastale nesreće, pristupilo se žurnom rješavanju problema, koji su iziskivali koordinirano i zajedničko djelovanje svih relevantnih službi.